Верифікація державних виплат

Соціальну допомогу від держави мають одержувати лише ті, хто справді цього потребує. Для того, щоб уникнути зловживань та марнотрацтва Мінфін розпочав і успішно продовжує процес верифікації державних виплат.

Процес верифікації має визначити осіб, які неправомірно і без підстав отримують державну допомогу, а також так званих «мертвих душ». Як результат, державні виплати мають бути спрямовані до груп населення, що справді їх потребують. Система має стати більш ефективною, справедливою та дієвою.

Державні виплати складають близько 40% всіх державних видатків

Загальні видатки на державні виплати (пенсії, соціальні виплати, субсидії, пільги тощо) у 2016 році складають 363 млрд. грн., або 43% всіх державних видатків бюджетів всіх рівнів. Донині в державі не існувало ефективної системи перешкоджання помилкам, шахрайствам та корупції в цій сфері.

Яким чином відбувається верифікація?

Шляхом перевірки отримувачів соціальних допомог за формальними ознаками (тільки тими, які закріплені в нормативних актах) та подальшим наданням рекомендацій розпорядникам коштів (Мінсоцполітики, Пенсійний фонд, соціальні фонди тощо) на припинення виплат тим, хто не відповідає зазначеним критеріям та зловживає на соціальній допомозі.

Що вже зроблено?

Міністерством фінансів протягом 2016 року було направлено Міністерству соціальної політики, Пенсійному фонду України, Державній службі зайнятості України, фондам соціального страхування, обласним та Київській державним адміністраціям по 1,6 млн. особьам рекомендацій щодо виявлення недостовірної інформації в усіх опрацьованих напрямках (пенсії, соціальні допомоги, субсидії, пільги).

За результатами верифікації Міністерством фінансів протягом січня – травня 2017 року було направлено Міністерству соціальної політики, Пенсійному фонду України, обласним та Київській державним адміністраціям 11 246 рекомендацій щодо зупинення або припинення виплат, а також направлено 1 170 989 записів щодо перевірки достовірності інформації.

Усього за результатами верифікації розпорядниками бюджетних коштів було підтверджено порушень за 2016 рік на суму 101,959 млн. грн.

За підсумками опрацьованих у 2017 році вже підтверджено порушень на суму 1,73 млн.грн.

Особливо варто відмітити якісно вищий рівень вибірки даних, їх аналізу та формування рекомендацій у 2017 році, про що свідчить визнання розпорядниками коштів на місцях близько половини наданих рекомендацій та припинення за ними виплат.

За даними Держаудитслужби матеріали 153 контрольних заходів передано до правоохоронних органів, за результатами розгляду яких порушено 58 кримінальних справ. За результатами 164 ревізій поінформовано правоохоронні органи.

Національною поліцією повідомлено, що відповідно до інформації Мінфіну, було відкрито 126 кримінальних проваджень за фактами незаконних пенсійних виплат.

Розроблено проект Закону України «Про верифікацію державних виплат», який у робочому порядку опрацьовується зацікавленими органами виконавчої влади.

Доопрацьовується Концепція розвитку системи верифікації і перевірки достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат.

Проводиться робота щодо врегулювання питання обміну інформацією між Мінфіном та: Пенсійним фондом, Мінсоцполітики, МВС, Мінюстом, ЦВК, НБУ.

Проводиться тестування програмного модуля для автоматизованої централізованої обробки даних.

Сформовано проект технічних вимог для розробки Аналітично-інформаційної платформи електронної верифікації та моніторингу і до кінця року планується завершити розробку відповідного програмного продукту.

Що це дає?

- Ріст ефективності видатків на соціальну сферу якісно компенсує зростаючі державні видатки;

- У соціальній сфері зменшується поле для корупції та маніпуляцій;

- Соціальна політика стає більш справедливою — допомогу отримують тільки ті, хто справді цього потребує

- Економить державні кошти, які можна направити на додаткову допомогу тим, хто справді цього потребує

- Вперше ми створюємо систему соціального захисту з чітким механізмом розподілу, а не практикуємо розпливчастий підхід “всім потроху”.

Що далі?

До кінця 2017 планується:

— запровадити моніторинг використання коштів деяких субвенцій та фактичного використання (споживання) енергоресурсів і комунальних послуг;

— розпочати пілотний проект на базі Пенсійного фонду щодо превентивної верифікації на стадії звернення за призначенням,

— охопити формальною верифікацією понад 70% суми усіх соціальних виплат (оцінка мінімум одного критерію виплати);

— одержати для верифікації з різних джерел дані щодо всіх унікальних реципієнтів;

— провести часткову верифікацію реципієнтів з більшістю банків та центральних та місцевих органів влади;

— розширити канали отримання інформації щодо отримувачів соціальної допомоги та обміну з іншими реєстрами, базами;

— розробити і впровадити пілотний програмний продукт для групування та аналізу інформації.

У 2018 також планується розширити процес верифікації на інші сфери державних видатків.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити